Vítáme Vás v Rychlebských horách, zapomenutém a divokém kraji nejsevernějšího výběžku Moravy a Slezska. Jeho historie zde zanechala mnoho zajímavých a tajuplných míst, které stojí zato objevit. Kdo hledá romantickou a zároveň příliš člověkem nepoznamenanou přírodu, je na správném místě. Kdo se rád setkává, potká zde obyvatele se srdcem na dlani, i přesto, že žijí v tvrdších podmínkách než kdekoli jinde. Kdo touží po relaxaci nebo sportování na čistém vzduchu, najde zaručeně své uspokojení.

UHELNÁ

Je obec v podhůří Rychlebských hor, ke které přináleží vesnice Nové Vilémovice, Červený Důl a Horní Fořt. Naleznete zde zatopený uhelný lom Pelnář, vhodný ke koupání i rybaření. Dominantou obce je farní kostel sv. Kateřiny z roku 1801, a socha Jana Nepomuckého z 19.stol v Horním Fořtu.

JAVORNÍK

Město založené již ve 12. století. Dominantou města je zámek Jánský vrch, který byl přestavován v průběhu století z obranného hradu na sídlo biskupů. Naleznete zde unikátní sbírku dýmek, čítající až 1 200 ks. Na zámku působil dlouhá léta vynikající hudební skladatel Karel Ditters von Dittersdorf. Jeho život a práce je zdokumentována formou výstavy v jeho domě v Javorníku.

RAČÍ ÚDOLÍ

Údolí v délce 7 km je z biologického hlediska velmi cenné. V roce 1998 zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Pravidelně zde hnízdí čáp černý (Ciconia niagra) Také zde žije největší sova u nás Výr velký (Bubo bubo). Při procházce narazíte na romantickou zříceninu gotického hradu Rychleby z 13. stol., který střežil solnou stezku z Nisy do Hradce Králové. Na cestě též nemůžete minout jednu z nejkrásnějších staveb na Javornicku, tzv. Tančírnu. Dnes již velmi chátrající restaurace a taneční hala v secesním stylu byla vystavěna v letech 1906-1907 vratislavským biskupem Georgem Koppem.

NÝZNEROVSKÉ VODOPÁDY

Zajímavou přírodní památkou jsou vodopády Stříbrného potoka v oblasti Žulovska. Dosahují výšky až 14 metrů.

SMOLNÝ VRCH

Nachází se v okolí města Žulové. Je to ostrovní hora (904m) s žulovým skalním městem, které skrývá pozoruhodné útvary, jako skalní mísy, sedadla a výklenky, chráněné jako národní přírodní památka. Prohlubně jsou také nazývány jako Venušiny misky, které sloužily jako obětní pohanské misky, a jsou opředeny pověstmi o pohybu nadpřirozených Venušiných lidiček.

MĚSTO ŽULOVÁ

Založení města je spojeno s postavením obranného hradu Friedeberg v ranném středověku, podle něhož byl i původní název osady. V dnešní době je dominantou města kostel sv. Josefa, jehož součástí je kamenná věž z původního hradu. Město je významné pro svou těžbu žulového kamene, jsou zde čtyři velké lomy. V okolí se nacházejí také staré zatopené lomy, které lákají ke koupání v čisté ale poněkud studené vodě.

BORŮVKOVÁ HORA

Na vrcholu hory (899m) stojí rozhledna. Původní stavba byla dřevěná, ale v průběhu 20.století byla několikrát stavěna znovu, pro nestálost materiálu. V roce 2006 proběhlo otevření nové rozhledny, která nabízí nádherný výhled na polská jezera a na naší straně na všechny významné vrcholy Jeseníků. Vyhlídková terasa rozhledny se nachází ve výšce 24 m.

BÍLÁ VODA

Je to nejsevernější obec českého Slezska. Největší rozkvět zaznamenala v 16. století, kdy zde působil biskup Jakub Arnošt Lichtenštejn. Nechal založit první piaristickou kolej v celém Slezsku, a dále klášterní a školskou budovu. Lichtenštejnský zámek dnes slouží jako psychiatrická a protialkoholní léčebna. Na místním hřbitově jsou pohřbeny řádové sestry z mnoha různých konventů a oběti tzv. pochodů smrti vězňů z Osvětimi. V obci se vyrábějí hostie a lázeňské oplatky.

VIDNAVA

Město má jednu z nejmenších nadmořských výšek v této oblasti (226m). Historické jádro bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Na jeho původním náměstí můžete vidět valounkovou dlažbu a mnoho barokních a renesančních domů. Jedním z nich je unikátní novorenesanční dům s Lékárnou u Černého Orla, která byla založena v roce 1769. Až do dnešní doby se dochoval původní interiér i vybavení a lékárna je stále v provozu.

Podrobnější informace o okolí Uhelné a celého Jesenicka naleznete na stránkách www.rychleby.cz.

              >>